Thumb

FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON

Fizik Tedavi Nedir;

Kas iskelet ve sinir sistemi hastalıklarının elektroteröpatik ajanlar, ısı ajanları, mekanik yöntemler ve manuel (el ile ) olarak tedavi edilmesi yöntemidir.

Neden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon:

Fizik Tedavi ve rehabilitasyon yönteminde ilaç kullanımının görece az olması ve cerrahi işlem uygulanmaması (doku bütünlüğünün bozulmaması ) açısından önemli avantajlara sahiptir.
Tedavi sürecinin ekip olarak (Doktor-Fizyoterapist-Fizik Tedavi Teknikeri-Hemşire) hastayla aktif bir şekilde yürütülmesi, hastanın da tedaviye katılımı iyileşme motivasyonu açısından önemlidir.
Ayrıca Fizik Tedavinin diğer avantajlarından biri de ; 15-30 gün arasında bir süreç içermesi hastanın doktoru tarafından sürekli takip edilmesini sağlar ve hastanın sürekli doktoruna ulaşabilmesi imkanı verir.

Kimler için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon :

Fizik tedavi uzmanı doktorumuzun tedaviye ihtiyacı olduğunu tespit ettiği hastalara tedavi sürecini planlaması ile yürütülen bir süreçtir.

Tedaviye başlamadan önce mutlaka kurumumuz Fizik Tedavi Uzman Doktoru tarafından ayrıntılı bir muayene yapılır ve hastanın tedaviye ihtiyacı varsa yada fizik tedaviden fayda göreceğine dair bir kanaat oluşursa doktorumuz tarafından tedavisi planlanır, aksi koşullarda hastaya farklı branşlar yada ilaç tedavisi önerilir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon yönteminde kullanılan eletroteröpatik ve ısı modaliteleri nelerdir :
 • ULTRASON

  Derin dokunun ısıtılarak dokunun beslenmesinin arttırılması ve ağrıyı azaltılması amacıyla kullanılır.

 • TENS

  Elektroteröpatik modaliteler içerisinde en yaygın şekilde kullanılanıdır. dokunma,karıncalama ve basınç yaratarak ağrıyı baskılar.

 • İNTERFERANSİYEL AKIM

  Ağrıyı azaltmak için kullanılır.

 • VAKUM

  Genelde tens yada interferansiyel akım ile birlikte uygulanır. ağrı azaltmanın yanında masaj etkisi ile kan dolaşımını arttırır ve ödemi dağıtır.

 • WHIRPOOL

  Suyu kullanarak yaratılan akım ile masaj etkisi yaratır,ödemin azaltılmasına yardımcı olur, ağrıyı azaltır.

 • TRAKSİYON

  Genelde bel-boyun fıtıklarında kullanılır, çekme uygulanılarak kas gerginliklerinin ve sinirler üzerindeki basının azaltılması hedeflenir.

 • COLDPACK

  Soğuk paket uygulamasıdır, ağrıyı azaltmak ve ödemi azaltmak için kullanılır.

 • HOTPACK

  Sıcak paket uygulamasıdır, yüzeyel kan akımını arttırmak ve kas gevşetici etkisi için kullanılır.

Özel bir kurumda fizik tedavi hakkından faydalanabilmeniz için ; SGK, EMEKLİ, BAĞKUR YADA ÖZEL SİGORTALI OLMANIZ YETERLİ. Bunlardan herhangi birine sahip olmamanız durumunda ücretli da olarak başvuru yapabilirsiniz.
Herhangi bir kamu sağlık kuruluşundan ( Sağlık Ocağı, Devlet Hastanesi yada Üniversite Hastanesi ) sevk gerekmez. Direk başvuru yapma hakkına sahipsiniz.

Kas-İskelet-Sinir sistemi tüm hastalıklarında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon yönteminden faydalanabilirsiniz.

Ortopedik olgularda Fizik tedavi ve Rehabilitasyon uygulamalarında öncelikle hastanın ağrının kaynağı belirlenir ve ağrısının azaltılması hedeflenir , ödem (şişlik ) varsa giderilir.
Ağrılar azaldıktan sonra kas kuvvet ve esnekliği arttırılarak bozulmuş mekanik düzenin tekrar geri kazandırılması amaçlanır, eklem hareket açıklığı arttırılarak kaybedilen fonksiyonun tekrar elde edilmesi sağlanır.

Nörolojik vakalarda hastanın fonksiyon kaybına uğramış alanlarının rehabilitasyonu (tekrar yeteneğini kazandırılması )hedeflenir. Doktorun belirlediği plan çerçevesinde Fizyoterapist hastayla birebir çalışarak hastanın kullanma yeteneğini kaybettiği bölgelere dışardan uyarılar ile fonksiyon kazandırmayı amaçlar. Spastisite olan bölgelere uzun sureli germeler uygulanarak gevşetme hedeflenir.

FİZİK TEDAVİDE EGZERSİZİN ÖNEMİ NEDİR?

Fizik tedavide egzersiz programı tamamen hastanın ihtiyacına göre belirlenir ve sadece kuvvetlendirme içermez.

 • Burada yaralı ve hasarlı bir dokunun iyileşme süreci takip edilerek kademe kademe ilerlenir ve dokunun iyileşme sürecini hızlandıracak şekilde planlanır.

 • Ani ve tek yönlü kuvvetlendirme programlarından kaçınmak önemlidir.

 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon’da kas kuvvetlendirmek önemlidir ancak hangi kasın kuvvetlendirileceği daha büyük önem arz eder.

 • Kas günün arttırılmasının yanında egzersiz programı germe ve esneklik egzersizleri içerir.