Logo

SAĞLIĞINIZA ARTI DEĞERLER KATIYORUZ.


Icon

Telefon

+90 232 386 10 00

+90 232 386 28 78

+90544 386 10 03

Icon

E-posta

info@fizimer.com

Icon

Adres

8708/2 Sk. No:2 Kat:3 Karaman İş Merkezi, 35610 Çiğli/İZMİR


Pediatrik Rehabilitasyon

Anasayfa/Pediatrik Rehabilitasyon

PEDİATRİK REHABİLİTASYON

Pediartrik rehabilitasyon çocuk hastalıkları ve hastalık rehabilitasyonunda profesyonel yaklaşımlar içerir.Çocuklarda kas iskelet sisteminin gelişiminin sürüyor olması, çocuk iletişiminin ve ilgi alanlarının farklı olması nedeniyle bu alanda çalışmak daha farklı metodlar gerektirir.

Çocukların ilgisini çekecek yaklaşımlar, eğlenceli aktiviteler içeren yaklaşımlar sergilenmelidir. Rehabilitasyon esnasında çocuklara katı egzersiz programı ile yaklaşmak onları tedaviden soğutabilir. Dikkatli ve ikna edici yaklaşımlar sergilemek, çocukların oyun taleplerini egzersiz ihtiyaçları ile harmanlamak gerekir. Yandaki rahatsızlıklarda bu yaklaşımı benimsemek faydalı olacaktır.

CEREBRAL PALSY

Doğumdan önce anne karnında, doğum esnasında yada doğumdan sonra beynin yeterli düzeyde oksijenlenmemesi sebebiyle etkilenen beyin alanının işlevine göre o bölgede oluşan gelişim azlığına bağlı olarak vücutta ortaya çıkan ve kas güçsüzlüğü, spastisite, gelişim yetersizliği vb. belirtileri olan bir hastalıktır. Çok erken yaşta Fizik Tedavi ve Rehabilitasyona başlamak oldukça önemlidir.Henüz erken dönemde tedaviye başlamak işlevini yeni kaybetmiş beyin dokusuna eller ve bacaklar üzerinden uyarılar göndererek o bölgenin feedback (geri besleme,uyarma ) rehabilite ( kabiliyetinin tekrar kazandırılması ) edilmesi açışından önemlidir. Ayrıca kol ve bacaklardaki kasları uyarmak hem kas kuvveti oluşturmak adına hem esneklik kaybının önlenmesi açından fayda sağlamaktadır.

Cerebral Palsy (CP) tedavisi kurumumuzda SGK tarafından karşılanır ve tamamen ücretsizdir. Servisimiz sizi evinizden alacak ve tedavi seansının sonunda evinize bırakacaktır.

HİDROSEFALİ

Beyinde ve beyin çevresinde(ventriküllerde) aşırı sıvı (BOS) birikmesidir. Çocuklarda görüldüğü gibi ilerleyen yaşlarda da görülebilir. Aşırı biriken sıvı kafatasının büyümesine ve basınç artışına sebep olur (KBAS). Genellikle parapleji eşlik eder. Bacaklarda kuvvet ve esneklik kaybı görülür.

Tedavi :

Hidrosefalide aşırı biriken sıvı (BOS) şant ameliyatı ile karın boşluğuna aktarılır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonunda

  • Harekete yardımcı olmak,
  • Şekil bozukluğunu önlemek ve
  • Bacak kaslarını kuvvetlendirmek
  • Germeler,
  • Stabilizasyon egzersizleri,
  • Kuvvetlendirme egzersizleri,
  • Yürüme eğitimi,
  • Ortezleme,
  • Denge eğitimi ve
  • Postüral düzgünlük egzersizleri yaptırılabilir.

Hidrosefali tedavisi kurumumuzda SGK tarafından karşılanır ve tamamen ücretsizdir. Servisimiz sizi evinizden alacak ve tedavi seansının sonunda evinize bırakacaktır.

SPİNA BİFİDA

Anne karnında hamileliğin ilk ayında omurganın posterior elemanlarının gelişmemesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Omurilik ve sinirler açık kalan omurlar arasından çıkarak işlevlerini düzgün getiremezler. Bunun sonucu parapleji(alt ekstremite problemleri),yürüme problemleri, hidrosefali, bağırsak ve mesane problemleri hatta ilerleyen yıllarda skolyoz gibi problemler oluşabilir. Hastalığın en büyük nedeninin folik asit eksikliği olduğu düşünülmektedir. Meningosel, myelomenin-gosel ve spina bifida oksülta çeşitleri vardır. Spina bifida’da açık kalan omurga elemanları ameliyatla kapatılır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonunda kas kuvvetinin arttırılması, kas kısalıklarının giderilmesi,ayakta duruş pozisyonunun sağlanması hedeflenir. Bacaklarda egzersiz yaptırılırken zayıflayan kemik yapısı dikkate alınmalı kırık oluşma riskinden kaçınılmalıdır. Sakin ve yumuşak tarzda çalışma yapılmalıdır.

SPİNA BİFİDA tedavisi kurumumuzda SGK tarafından karşılanır ve tamamen ücretsizdir. Servisimiz sizi evinizden alacak ve tedavi seansının sonunda evinize bırakacaktır.

MUSCULAR DİSTROFİ

Kas erimesi de olarak bilinen hastalık, kalıtımsal geçiş gösteren bir rahatsızlıktır. Kaslarda ilerleyici zayıflık çocukların gelişimi olumsuz etkiler, bağımsız aktivite seviyelerini düşürür. Profesyonel yaklaşım sergilenmeli aşırı yüklenmeden kaçınılarak kas kuvvetinin sağlanması hastalığın seyrini hafifletebilir.

Muscular distrofi tedavisi kurumumuzda SGK tarafından karşılanır ve tamamen ücretsizdir. Servisimiz sizi evinizden alacak ve tedavi seansının sonunda evinize bırakacaktır.

BRACHİAL PLEXUS YARALANMASI

Omurganın boyun kısmından çıkan C5-C6-C7-C8 ve T1 (çok az vakada C4’te eşlik edebilir) spinal sinirlerinin oluşturduğu sinir topluluğuna Brachial Plexus denir. Genelikle doğumda olmak üzere hayatın sonraki süreçlerinde travmaya bağlı olarak yaralanmaya maruz kalabilir. Yaralanma sonrası sinirlerin uyardığı bölgelerde güç ve duyu kaybı oluşur. Omuz, dirsek ve el kasları etkilenir. Kas güçsüzlüğü kolun kullanımını engeller,ince motor becerilerde kayıp görülebilir. Erken dönemde rehabilitasyonu, Kasların kas gücü kaybını engeller, ince motor becerilerin kazanılmasını sağlar.Eklem hareket açıklıklarının kısıtlanmasını engeller.

Brachial Plexus yaralanması tedavisi kurumumuzda SGK tarafından karşılanır ve tamamen ücretsizdir. Servisimiz sizi evinizden alacak ve tedavi seansının sonunda evinize bırakacaktır.

POLİOMYELİT (ÇOCUK FELCİ) SEKELİ

Poliomyelit beyin ve omurilik ön boynuz (motor) hücrelerini tutan akut viral bir hastalıktır. Virüs bütün spinal kord motor nöron (kas uyaran sinirler) alanlarını etkileyebilir.Nörolojik ve ortopedik etkilenim ortaya çıkar.Kas güçsüzlüğü, eklem kontraktürleri,kas kısalıkları oluşur. Bu bulgular ilerleyen dönemlerde ağrı, yürüyüş bozukluğu ve skolyoza sebebiyet verebilir.Multidisipliner bir yaklaşım içerinde değerlendirilmesi gereken, fizik tedavi ve rehabilitasyonu ile bulguların azaltılabileceği bir hastalıktır.Kas kuvvetlendirme egzersizleri, esneklik çalışmaları,denge egzersizleri, dik duruş postürünün korunması ve yürüyüş eğitimi Rehabilitasyon programının öncelikleridir.Ayrıca bozulan postüre bağlı gelişen sekonder bulgular için (ağrı, bel boyun fıtıkları ) içinde fizik tedavide elektroterapi ve ajanları kullanılabilir.

Poliomyelit (Çocuk Felci ) hastalığının tedavisi kurumumuzda SGK tarafından karşılanır ve tamamen ücretsizdir. Servisimiz sizi evinizden alacak ve tedavi seansının sonunda evinize bırakacaktır.

Bize Ulaşın