Logo

SAĞLIĞINIZA ARTI DEĞERLER KATIYORUZ.


Icon

Telefon

+90 232 386 10 00

+90 232 386 28 78

+90544 386 10 03

Icon

E-posta

info@fizimer.com

Icon

Adres

8708/2 Sk. No:2 Kat:3 Karaman İş Merkezi, 35610 Çiğli/İZMİR


Skolyoz

Anasayfa/Skolyoz

Omurganın 3 düzlemdeki patolojik eğriliğidir. -Frontal düzlemde :sağ/sol -Sagittal düzlemde ön/arka -Axial düzlemde dönme (rotasyon) Eğrilik mevcuttur. 2’ye ayrılır :

Fonksiyonel Skolyoz

Öne eğilme ile eğrilik ortadan kaybolur. Eğrilik olsa da omurgada dönme (rotasyon ) yoktur. İlerleyici değildir. Genelde ağrı yada kas spazmına bağlı ortaya çıkar, pozisyoneldir.

Yapısal Skolyoz

Öne eğilmek eğriliği düzeltmez. Eğriliğe omurganın rotasyonu da eşlik eder. İlerleyicidir.

Skolyoz’un seyri başlangıç yaşı ile oldukça korelasyon gösterir, erken yaşta ( gelişme dönemi öncesi yada gelişme döneminde ) başlangıç hastalığın progresyonunu ( ilerleme ) hızlandırabilir. Kas-iskelet sisteminin gelişimini henüz tamamlamamış olması nedeniyle, oluşan eğriliğe göre şekillenecek olan kas iskelet sistemi, hareketlerde kısıtlayıcılık, esneklik kaybı, kas kuvvet dengesizliklerine, kas kısalıklarına ve gereğinden fazla uzamış kay boylarına sebep olabilir ve erken teşhis edilip tedavi edilmediği takdirde hasar kalıcı olabilir.Erken dönemdeprofesyonel yaklaşım ile uygulanacak Fizik tedavi ve Rehabilitasyon programı hastalığın progresyonunu yavaşlatması açısından çok önemlidir.

Bize Ulaşın